پارتیشن کرکره ای

پارتیشن کرکره ای

گاهی ممکن است با این سؤال روبه‌رو شوید که چگونه می‌توانید از فضا‌های بزرگ و شاید بدون استفاده در محل کار یا محیط خانه، بهترین بهره‌وری را داشته باشید؟ از طرفی در برخی مواقع نیاز به ایجاد یک فضای خصوصی‌تر برای کار و حفظ حریم کارمندان، چالشی است که بسیاری از مدیران و کارفرمایان ادارات و شرکت‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. در این زمان استفاده از انواع روش‌های پارتیشن‌بندی، گزینه‌ای کارآمد و ایده‌آل به‌شمار می‌رود. یکی از این روش‌ها، پارتیشن کرکره ای است که به‌دلیل ایجاد یک حریم امن و عبور نور کافی، بسیار پرطرفدار شده است.

در ادامه متن تصمیم داریم با جزییات کامل، به معرفی پارتیشن با پرده کرکره و کاربرد آن بپردازیم؛ ازهمین‌رو اگر قصد دارید از فضای خانه یا محل کارتان نهایت استفاده را داشته باشید و یک طراحی دکوراسیون جذاب انجام دهید، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

پارتیشن کرکره ای چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از انواع پارتیشن‌ها، جداسازی محیط بدون تخریب ساختمان است. از طرفی این روش علاوه‌بر خصوصی‌سازی و حفظ حریم شخصی، زیبایی دکوراسیون داخلی را دوچندان می‌کند. در این میان، پارتیشن با پرده کرکره، یکی از پرکاربردترین نوع پارتیشن‌بندی است که نسبت‌به ساختار و جنسی که دارد می‌توان در محیط‌های مختلف همچون ادارات، مؤسسات و نهاد‌های دولتی از آن استفاده کرد. پارتیشن‌های کرکره‌ای با قابلیت باز و بسته شدن باعث شده‌اند تا هم نور کافی به فضای موردنظر برسد و هم با ایجاد یک حریم خصوصی عالی، امکان دید از یک فضا به فضای دیگر وجود نداشته باشد.

امروزه افراد بسیاری با هدف ایجاد یک فضای خصوصی برای تمرکز و کارایی بهتر در محیط کاری خود، از پارتیشن‌های کرکره‌ای استفاده می‌کنند؛ ازهمین‌رو توجه داشته باشید که قبل از تصمیم به سفارش پارتیشن، باید ابعاد فضای موردنظرتان را به‌طور دقیق اندازه‌گیری کنید تا یک طراحی اولیه بی‌نقص برای ساخت پارتیشن‌بندی آماده شود.

انواع پارتیشن کرکره ای

پارتیشن‌های کرکره‌ای از نظر نوع فریم و کرکره، در مدل‌های مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند. در ادامه انواع پرکاربرد این محصولات را معرفی می‌کنیم:

پارتیشن‌ کرکره‌ ای تک جداره

این نوع پارتیشن‌ها که بسیار سبک و قابل حمل هستند از یک لایه متریال موردنظر (شیشه، فلز یا چوب) ساخته می‌شوند. پارتیشن تک جداره شیشه ای معمولاً به‌صورت متحرک اجرا شده و بیشتر جنبه زیبایی در طراحی دکوراسیون را دارد. این مدل پارتیشن کرکره ای برای محیط‌هایی که نیاز به ایجاد عایق حرارتی یا صدا باشد مناسب نخواهد بود.

  • پارتیشن‌های تک جداره از نظر هزینه ای مقرون بصرفه تر هستند.
  • روند اجرای پارتیشن تک جداره بسیار سریع تر است.

پارتیشن‌بندی کرکره‌ ای دوجداره

این نوع پارتیشن‌ها بیشتر به‌عنوان عایق صوتی و حرارتی به‌کار رفته و می‌توانند برای ایجاد یک فضای ایده‌آل و بهینه از نظر انرژی اجرا شوند. در ساخت پارتیشن‌ دوجداره شیشه ای با پرده کرکره، از دو لایه یکسان متریال با یک لایه خلأ در میان آن‌ها استفاده می‌شود. این مدل پارتیشن انتخاب مناسبی برای تقسیم‌بندی فضا در محیط‌های بیمارستانی یا ادارات دولتی به‌شمار می‌رود.

  • پارتیشن های دوجداره عایق صدا و دما هستند.
  • از نظر ایستایی و دوام پارتیشن دوجداره عملکرد بهتری نسبت به انواع تک جداره دارد.

پارتیشن مدل پرده کرکره مگنتی

یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین نوع پارتیشن‌بندی، کرکره‌های مگنتی هستند که در آن‌ها جابه‌جایی کرکره توسط یک آهنربای قوی انجام می‌شود. این روش به‌دلیل هزینه کمتر و سهولت در اجرا، گزینه مناسبی برای پارتیشن کرکره ای محسوب می‌شود.

پارتیشن‌بندی کرکره ولومی

این نوع کرکره‌ها معمولاً از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند و برای محیط‌های خاص با شرایط محیطی ویژه‌ای مناسب هستند. در کنار قاب پارتیشن کرکره ولومی یک دکمه تعبیه شده است که با آن می‌توانید میزان باز و بسته شدن کرکره و همچنین درجه روشنایی فضای موردنظرتان را تنظیم کنید. پارتیشن کرکره ای غالباً در محیط اداری و برای حفظ حریم شخصی مدیران و کارمندان استفاده می‌شود.

پارتیشن‌ کرکره‌ ای ریموت‌دار

این نوع پارتیشن‌بندی مدرن‌تر بوده و برای باز و بسته کردن کرکره، از یک موتور کوچک در قسمت بالایی پارتیشن استفاده می‌شود. عملکرد این موتور توسط یک ریموت از راه دور قابل کنترل است. البته جایگزین این نوع پارتیشن، پارتیشن هوشمند است که با استفاده از ریموت و بهره گیری از تکنولوژی خاص شیشه را مات و شفاف می‌نماید.

کاربرد پارتیشن‌بندی کرکره‌ای چیست؟

به‌طورکلی از پارتیشن اداری با پرده کرکره نیز همانند انواع دیگر پارتیشن‌ها، برای تقسیم فضای مفید در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود. درواقع پارتیشن کرکره ای از نوع ثابت بوده و برای ساختمان‌های تجاری و اداری که نیاز به جداسازی دائمی فضا دارند گزینه مناسبی خواهد بود. این نوع پارتیشن‌ها را می‌توان متناسب با محیط یا نیاز افراد در ارتفاع‌های مختلف طراحی و تولید کرد.

پارتیشن کرکره ای را هم می‌توان از جنس شیشه و هم از جنس MDF ساخت که نوع شیشه‌ای یا ترکیبی از چوب و شیشه کاربرد گسترده‌تری دارد. درحقیقت هنگامی که علاوه‌بر حفظ حریم خصوصی نیاز به تأمین نور طبیعی و کاهش مصرف انرژی باشد، از پارتیشن‌بندی شیشه‌ای استفاده می‌کنند. جداسازی یک محیط و خصوصی‌سازی آن با این روش در محیط‌هایی همچون ادارات، مؤسسات و نهاد‌های دولتی بسیار کاربرد دارد.

قیمت پارتیشن کرکره ای چقدر است؟

به‌طورکلی هزینه خرید و نصب پارتیشن‌بندی کرکره‌ای یکی از مهم‌ترین معیار‌هایی است که معمولاً مشتریان برای اجرای چنین پارتیشن‌هایی در نظر می‌گیرند. این موضوع را در نظر داشته باشید که تنوع روش‌های اجرای پارتیشن با پرده کرکره به‌قدری زیاد است که نمی‌توان آن را در دسته ارزان‌ترین یا گران‌ترین نوع پارتیشن‌ها قرار دارد. درحقیقت تعیین قیمت پارتیشن شیشه ای مدل کرکره‌ای به عوامل متعددی همچون متریال و ابعاد پارتیشن بستگی دارد.

همچنین روش اجرا و نوع طراحی پارتیشن‌های کرکره‌ای نیز در هزینه آن تأثیرگذار است، چراکه گاهی علاوه‌بر کاربرد تقسیم‌بندی فضا، برای کاربری‌های دیگری همچون ساخت کتابخانه یا کمد نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین ممکن است متریال بیشتر و متنوع‌تری نیاز باشد که هزینه آن نیز متفاوت خواهد شد.

سخن پایانی

به‌دلیل کاربرد فراوان و گسترده پارتیشن‌ها، در سال‌های اخیر از انواع آن برای طراحی دکوراسیون و فضاسازی‌های جذاب استفاده می‌شود که یکی از پرکاربردترین آن‌ها پارتیشن کرکره ای است. ازآن‌جایی‌که این نوع پارتیشن‌ها قابلیت باز و بسته کردن دارند، می‌توان به‌راحتی محیطی امن و خصوصی ایجاد کرد.

درحقیقت یکی از پرکاربردترین تجهیزات برای قسمت‌بندی فضا بدون نیاز به تخریب ساختمان، پارتیشن با پرده کرکره است. این نوع پارتیشن‌های کرکره‌ای مزایا و قابلیت‌های متعددی دارند که می‌توانید برای ایجاد فضا‌های مناسب از آن‌ها استفاده کنید. البته پیشنهاد می‌شود، با کارشناسان این حوزه مشورت کرده و بهترین پارتیشن‌بندی را برای فضای موردنظرتان اجرا کنید.

منبع : alumexgroup تاریخ انتشار : 1402/10/05

امتیاز کاربران (4)
پیمایش به بالا